Skip Navigation
27 comments
  • How much does it cost to run the lights?

    • Let's do some math together!

      • 6 lights rated at 42w each = 252w which I run for 10 hours a day, so we're looking at 2100wh per day AKA 2.5kwh per day.
      • 2.5 kwh * 30 = 75kwh per month.
      • 75kwh * my residential rate of $0.0959 per kwh = $7.20 per month

      Given they also make my office nice and bright when I'm working in here, that's a reasonable cost in my mind.

      • Wowww the fuck, I pay 0.4523€ per kWh, so for me it would be 33.92€ which is ~36$. Roughly 2% of my income each month. Yeaah...

    • That's my first question. I estimate that light would cost me about $30-40 a month to run with current electricity prices but I've wanted to do this with sugar snap peas for so long. I want flowers and things to eat in the winter!

      • I posted the math if you're curious. For it to cost $30/month you'd have to pay $0.47/kwh. That's some pretty pricy electricity.

        I'm lucky to live in BC and we've got some of the cheapest power (lots of hydro) in North America.

  • Looks sick. What all you got there, friend?

    • Main vine on the wall is a passionflower. It consumes about 2L of water a day so I'm starting to think of ways to automate it.

      From left to right: Grapefruit tree, Basil, Aloe, Jade, Drosera Capensi, Aloe. The big pot on the right hosts the passionflower.

      • Simply glorious, well done. Are these choices purely aesthetic, or do they compliment each other in some way? Thanks for sharing, btw.

27 comments